Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rudzicy

Strona główna

Witamy na naszej stronie.

Mamy nadzieję, że dzięki niej zarówno rodzice podopiecznych, jak i podopieczni będą mogli bardziej zaangażować się w życie placówki.

Dzisiaj na tablicy


„Edukacja włączająca w Gminie Jasienica- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Rudzicy” nr projektu: FESL.06.02-IZ.01-02GH/23

 

Projekt realizowany w ramach Priorytetu VI. Fundusze Europejskie dla edukacji, Działania 6.2 Kształcenie ogólne, Typ 2 Edukacja włączająca w kształceniu ogólnym, programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski

Fundusz Społeczny+).

 

Wartość projektu:  538 666,67 zł

w tym dofinansowanie Unii Europejskiej: 457 866,66 zł

Okres realizacji: 01.06.2024 r. - 30.06.2029 r.

 

Projekt  „Edukacja włączająca w Gminie Jasienica- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Rudzicy” ma na celu wsparcie edukacji włączającej w kształceniu ogólnym w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Rudzicy poprzez organizację zajęć dodatkowych, a także działania komplementarne obejmujące wyposażenie placówki oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych, umiejętności i kompetencji kadry pedagogicznej szkoły.

 

Projekt obejmuje wsparciem  300 uczennic i uczniów uczęszczających do Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudzicy w tym 140 dziewczynek oraz 160 chłopców. Jednocześnie wsparciem objętych zostanie 100% kadry pedagogicznej zatrudnionej w placówce.

 

W ramach projektu zaplanowano organizację zajęć dodatkowych m.in. specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dydaktyczno-wyrównawczych, działań indywidualizujących proces kształcenia oraz rozwijających uzdolnienia, a także działania uzupełniające obejmujące wyposażenie placówki w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt ICT do realizacji zaplanowanych form wsparcia oraz działania mające na celu podniesienie umiejętności kadry do potrzeb edukacji ogólnodostępnej (szkolenia/studia podyplomowe).

 

W wyniku podjętych działań projektowych zwiększone zostaną szanse edukacyjne co najmniej 80 % uczniów i uczennic skierowanych do udziału w projekcie.

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Dzieciństwo bez Przemocy

 

Nasza szkoła przystąpiła do Kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy" zorganizowanej przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę.
Jej celem jest:
• uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci,
•  reagowanie na przemoc wobec dzieci,
• promowanie idei uważnego rodzicielstwa,
• promowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

W ramach projektu na terenie naszej szkoły zostanie przeprowadzony cykl działań, których celem jest zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci. Zostaną przeprowadzone zajęcia dla uczniów, konkursy plastyczne, do rodziców zostaną przesłane materiały edukacyjne.

Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada 2024r w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.

Tego dnia o godzinie 17.00 wejście do budynku naszej szkoły zostanie podświetlone na kolor czerwony, jako znak sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci na całym świecie.  
Adresatami kampanii są uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-m1b05XEZkI


 

"Blisko telefonu - daleko od dziecka"

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała właśnie z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania "Blisko telefonu - daleko od dziecka" skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka.   

W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: 4 grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie: DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl   

Dzięki kampanii rodzice małych dzieci mają szansę dowiedzieć się:

  • dlaczego korzystanie przez rodzica z telefonu przy dziecku ma negatywny wpływ na jego rozwój,
  • dlaczego warto ograniczać czas przy telefonie przy dziecku,
  • jak ograniczać ten czas przy dziecku,
  • jak rozpoznawać, że nadużywa się ekranów przy dziecku.

  W związku z tym, że jest to ważny temat, nasza szkoła przystąpiła do kampanii. 

 


Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 otrzymała środki na realizację w przedszkolu programu: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, jest to kontynuacja programu rządowego (z lat 2016-2020).

     W ramach tego programu zostały zakupione książki w ilości 123 sztuk dla przedszkolaków na kwotę 3000zł, a także  podjęte zostały działania promujące czytelnictwo w przedszkolu.

 


Nasza szkoła bierze udział w IV Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym
"Świetliczaki na tropie...przysłów"


 

 

13 września odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudzicy szkolenie z projektu „ ZaJaki”. W zajęciach wzięli udział nauczyciele z placówek edukacyjnych z  Rudzicy i z Iłownicy.

Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem pogarszającego się zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.  Deficyty te u uczniów  wynikają z niskiego poczucia wartości,  z nieradzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i z braku akceptacji zmian fizjologicznych w procesie dojrzewania.

Szkolenie miało na celu wyedukować  nauczycieli tak, by mogli wspierać uczniów w sytuacjach stresogennych. Na zajęciach pokazano również takie metody pracy z uczniem, które miały wzmocnić poczucie wartości u dzieci oraz kształtować postawy tolerancyjne.

Tematyka zajęć projektu „ ZaJaki” będzie realizowana przez wychowawców we wszystkich klasach szkoły.  Mamy nadzieję, że dzięki temu znacznie poprawi się kondycja zdrowia psychicznego u dzieci.

 

 

 


 

 


 

„Laboratoria Przyszłości” 

Nasza szkoła w latach 2022-2027 bierze udział w projekcie „Laboratoria Przyszłości” realizowane przez MEiN we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której będą prowadzone zajęcia w innowacyjny sposób, budzący w uczniach chęć zdobywania wiedzy i umiejętność. Zajęcia te będą miały na celu odkrywanie talentów i rozwijania zainteresowań uczniów.

W ramach projektu szkoła otrzymała wsparcie finansowe, które przeznaczyła na zakup nowoczesnych urządzeń i materiałów edukacyjnych min. zakupione zostały drukarki 3D, wirtualne laboratorium Empiriusz, zestawy robotów wprowadzające uczniów w świat robotyki i nauki oprogramowania, maty do kodowania, różnego rodzaju drewniane klocki, stacja do lutowania, zestawy obwodów elektrycznych i wiele innych pomocy. Wszystkie zakupione pomoce uatrakcyjnią zajęcia zarówno lekcyjne, jak i pozalekcyjne, na które bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 


 

 

 

Działania naszej szkoły w ramach akcji „Szkoła pamięta” :

  • Opieka nad miejscem pamięci narodowej w Rudzicy, przybliżanie dzieciom historii tego miejsca, bohaterów upamiętnionych na pomniku  Odwiedzanie grobów zmarłych nauczycieli naszej szkoły
  • Zapraszanie do szkoły ludzi zasłużonych dla lokalnej społeczności, poetę Juliusza Wątrobę, panią prezes Towarzystwa Miłośników Rudzicy
  •  Obchody Dnia Patrona – Jana Pawła II 
  • Udział w konkursach recytatorskich, w tym recytacji gwarą poetów pochodzących z Rudzicy i okolic  Organizacja wycieczek patriotycznych „Śladami Patrona”
  • Udział w konkursie gminnym „Moja mała Ojczyzna”
  •  Kultywowanie tradycji, zwyczajów, szacunku do przodków w ramach realizacji zadań edukacyjnych, planu wychowawczo-profilaktycznego
  •  Realizacja innowacji pedagogicznej „Miejsce na mapie serca tak mi bliskie”
  •  Współpraca z Towarzystwem Miłośników Rudzicy, Kołem Emerytów i Rencistów, Kołem Gospodyń Wiejskich
  •  Coroczna organizacja Konkursu Pieśni Patriotycznej
  •  Przygotowanie dla społeczności lokalnej koncertu słowno-muzycznego z okazji Święta Niepodległości w kościele parafialnym

 

Aktualności