Finał V wojewódzkiego konkursu „Silesia Incognita”

12 czerwca uczennice naszej szkoły Lilianna Banasiewicz i Wiktoria Leśniewicz (opiekun Bożena Małachowska) wzięły udział w finale V Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Dziewczyny znalazły się w grupie 30 najlepszych drużyn, z całego Śląska, a warto wspomnieć, że do pierwszego etapu zgłoszono blisko 100 zespołów.

Jury doceniło ich film pt. „Partyzanci z Roztropic”, który samodzielnie wyreżyserowały i zmontowały, bowiem uzyskały 2 wynik kwalifikacji 28,5/30 p. Warto wspomnieć, że film powstał w oparciu o nieopracowane materiały źródłowe, wspomnienia i pamiętnik a także relacje świadków tych wydarzeń i ich potomków, dzięki którym udało odnaleźć wiele miejsc związanych z działalnością podziemia antyhitlerowskiego na naszym terenie oraz odtworzyć najbardziej spektakularne akcje partyzantów.

Organizatorem konkursu było Muzeum Miejskie w Tychach oraz Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego, ponadto patronatem  honorowym imprezę objął europoseł Pan Łukasz Kohut, nad stroną merytoryczna czuwał  WOM w Katowicach. Tym razem wyjątkowo finał nie był rozgrywany w nowoczesnych wnętrzach stadionu tyskiego a w auli szkolnej gospodarzy. Dzięki temu dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia pięknej izby regionalnej i wysłuchania inspirującego wykładu jej kustosza.

Zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy do łatwych nie należały. Dziewczyny walczyły dzielnie, wykazując się rozległą wiedzą o regionie, udowadniając, że ten nasz Śląsk wcale nie jest taki nieznany! Zakwalifikowały się także do ścisłego finału, gdzie jednak nie udało się zdobyć pierwszego miejsca i wymarzonej nagrody jaką był wyjazd do Brukseli. Niemniej dziewczyny pełne zapału z pięknymi nagrodami wśród których znalazł się koszulki, płyty oraz vouchery na wycieczki po Śląsku, zapowiadają iż nadal będą zgłębiać tajniki historii i kultury naszego regionu!

Gratulujemy!