Konkurs Znajomości Lektur

„Historie przyjaźni na kartach książek spisane” – tak brzmiało hasło XII Międzyszkolnego Konkursu Znajomości Lektur, w którym wzięli udział uczniowie klas trzecich ze szkół naszej gminy.  28 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy wzięło udział aż 13 czteroosobowych zespołów ze szkół w Rudzicy, Jasienicy, Wieszcząt, Grodźca, Mazańcowic, Iłownicy oraz Świętoszówki. Zadania dotyczące znajomości treści lektur rozwiązywało łącznie 52 miłośników książek. Celem konkursu było przede wszystkim propagowanie kultury czytelniczej, rozbudzanie pasji poznawania literatury, umiejętne przekazywanie wiadomości, a także kształtowanie współzawodnictwa.

Inspirację do wszystkich konkurencji stanowiły wybrane książki i baśnie literatury dziecięcej o tematyce przyjaźni nie tylko między ludźmi, ale również tej międzygatunkowej. Zadania konkursowe były bardzo zróżnicowane pod względem formy jak i poziomu trudności. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością treści przeczytanych tekstów jak również zaangażowaniem, opanowaniem, a także umiejętnością zgodnego współdziałania jako zespół.

Zmagania konkursowe poszczególnych zespołów oceniała komisja w składzie: Magdalena Wacławik, kierownik biblioteki Filii w Rudzicy, Elżbieta Kubicius, bibliotekarka ze szkoły w Rudzicy, Magdalena Mertens, nauczycielka ze szkoły w Jasienicy oraz Agnieszka Tolasz, bibliotekarka ze szkoły w Iłownicy.

Jury przyznało:

I miejsce zespołowi klasy C z Jasienicy.

II miejsce ex aequo zespołowi B i C z Rudzicy w składzie: klasa B: Marlena Wolny, Natalia Trojok, Magdalena Szarzec, Wiktoria Gil, klasa C: Maria Mżyk, Nicola Chojnicka, Karolina Englert, Adam Wisła.

III miejsce zespołowi z Grodźca.

Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia, nagrody książkowe, dyplomy oraz słodycze. Konkurs zorganizowały dyrektor i nauczycielki szkoły w Rudzicy: Alicja Radgowska, Ilona Jonkisz, Barbara Gawlik, Patrycja Czech, Klaudia Binda, Iwona Trojańczyk, Karolina Rusztyn.