Zabawa andrzejowa i kiermasz ciastko z wróżbą

23 listopada w naszej szkole zrobiło się głośno i tanecznie a to za sprawą szkolnej zabawy andrzejkowej w której uczestniczyli uczniowie klas 4-8.

Tutaj przede wszystkim opiekunowie samorządu szkolnego chcieli sprawdzić, czy uczniowie potrafią tańczyć. Okazało się , że największym zaangażowaniem cieszyły się tańce tzw. zbiorowe: belgijka, makarena. W związku z tym w karnawale planujemy przygotować bal tematyczny, gdzie muzyka będzie dostosowana do potrzeb uczniów.

Czy się sprwadzi czas pokaże... ale dochód ze sprzdaży przeznaczamy jak zawsze na bielskie hospicjum im. Jana Pawła II. Organizatorem kiermaszu "Ciastko z wróźbą" tym razem były klasy 6.

A przy okazji trochę z kart historii ...

Andrzejki– wieczór wróżb odprawianych w nocy z29na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.