Dzień Chleba

„Od ziarenka, do bochenka” – czyli jak powstaje chleb. 12 października z okazji zbliżającego się Dnia Chleba, grupa „Sówek” i „Iskierek” zamieniła się w piekarzy.

Celem zajęć było poznanie kolejnych etapów powstawania chleba, począwszy od siewu zboża poprzez zbiory i wypiek w piekarni. Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt. „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci poznały także różne rodzaje zbóż i  mąk oraz ciemne i jasne pieczywo. Dzieci najpierw zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do wyrobienia ciasta, a następnie pomagały przy jego wykonaniu. Wspólnie przygotowali rozczyn na chleb, następnie wymieszali niezbędne składniki. Jakież było zdziwienie dzieci, gdy po tym jak ciasto zostało odstawione na godzinę,  podwoiło swoją objętość. Po wyrośnięciu, ciasto przełożono do blaszek. Inauguracją zajęć był wypiek chleba w przedszkolu. Po upieczeniu, jego zapach unosił się w całym przedszkolu.

Świeży, chrupiący chleb z masłem smakował wszystkim tak bardzo, że dzieci prosiły o dokładki.