Pozdrowienia z Brukseli!

W dniach 10-14 listopada Julia Sojka absolwentka ZSP im. Jana Pawła w Rudzicy wraz z opiekunem Panią Bożeną Małachowską udały się na zaproszenie Premiera prof. dr hab. Jerzego Buzka do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wyjazd był nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca w 17 edycji konkursu wiedzy o Śląsku Cieszyńskim, nad którym honorowy patronat sprawuje Pan Premier. Zakres materiału, który należało opanować był ogromny bowiem obejmował zagadnienia historyczne, geograficzno-przyrodnicze i turystyczne a także treści z zakresu kultury ludowej (w tym gwary), zagadnienia związane z kulturą i sztuką regionu a także te z zakresu samorządu terytorialnego- niemniej nagroda była warta trudu!

Plan wyjazdu oprócz zwiedzania tętniącej życiem Brukseli obejmował przepiękną Brugię i urokliwą Gandawę, niemniej najbardziej emocjonujące było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego i spotkanie z Panem Profesorem. Po wykładzie na temat demokracji Panie miały możliwość rozmowy z Panem Premierem, podczas której przekazały pozdrowienia i życzenia od całej społeczności szkolnej oraz upominek, który zawierał m.in. obraz ofiarowany przez Pana Floriana Kohuta.

Emocje były ogromne a wrażenia niezapomniane! Julii jeszcze raz gratulujemy a wszystkich zdolnych i ambitnych uczniów zainteresowanych historią i kulturą naszego regionu zapraszamy do wzięcia udziału w 18 edycji konkursu, którą organizować będzie wiosną szkoła w Rudzicy!