Dzień Patrona Szkoły - Wolności nie można tylko posiadać…

3 listopada w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Rudzicy świętowano Dzień Patrona – Jana Pawła II. Hasłem przewodnim tegorocznej uroczystości były słowa wypowiedziane przez polskiego papieża:  Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć.

Do nich właśnie odnieśli się zaproszeni goście:  Ks. ppor. Rafał Stwora oraz ppor. Remigiusz Kopeć, którzy służą w Wojskach Obrony Terytorialnej. W trakcie spotkania z całą społecznością szkolną wyjaśnili uczniom ich głęboki sens.

Zauważyli, że człowieka łatwo jest zniewolić. To zniewolenie nie dotyczy tylko czasów wojny, kiedy tracimy kraj, dach nad głową, ograniczona zostaje nasza wolność słowa czy wyznania. Janowi Pawłowi II nie chodziło bowiem jedynie o wolność w znaczeniu terytorialnym. O więzienie zbudowane z murów i krat... Chodziło o zniewolenie przez grzech, kłamstwo czy używki, które powodują, że tracimy wolną wolę- wolność wyboru.

Opowiadali również o służbie dla Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka, prezentując wiele przedmiotów, które na co dzień wykorzystują w swej pracy.
  W tym uroczystym dniu dzieci brały również udział w licznych wydarzeniach: uczniowie starszych klas obejrzeli film biograficzny o patronie i utrwalili najważniejsze fakty z  jego życia, aby potem uczestniczyć w interaktywnym konkursie. Uczestnikom międzyklasowej rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje.

Młodzież wykazała się dobrą znajomością życiorysu Karola Wojtyły oraz zdolnością pracy w grupie i szybkością podejmowania decyzji.

Natomiast uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w grze terenowej „Śladami Jana Pawła II”. Wiele dobrej zabawy dostarczył także turniej sportowy “Piłka, bramka, gol”,  w którym sześcioosobowe zespoły - reprezentujące każdą klasę- miały pokonać tor przeszkód, a na koniec trafić piłką do bramki.

Rywalizacja była bardzo zacięta! Młodzi kibice wspaniale dopingowali zawodników.
 Był także czas na wspólne świętowanie w klasowym gronie, połączone ze śpiewaniem ulubionej oazowej pieśni Jana Pawła- Barki oraz rozwiązywaniem quizów. Uroczystość zwieńczyła Msza święta w intencji całej społeczności szkolnej odprawiona w rudzickim kościele.