Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rudzicy

Wycieczka klas 8 do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

2 grudnia klasy 8a i 8c wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę szkolną. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. 

Jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Od 2017 jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jedną z czterech gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego a od 2014 roku Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jako tak zwany Punkt Kotwiczny.

Na głębokości 40 m powstał szlak turystyczny o długości 1740 m i kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki oglądaliśmy pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300-metrowy fragment trasy pokonaliśmy łodzią. Duże wrażenie zrobiło udźwiękowienie trasy oddające autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych.                                    W budynku nadszybia Kopalni Srebra odwiedziliśmy multimedialną wystawę, na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Zobaczyliśmy dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a także górniczą przenośną toaletę oraz maszynę parowa.                                                                                             Drugim punktem naszej wyprawy był Laserhouse w Katowicach. Główną atrakcją był tu Laser Tag, potocznie zwany Laserowym Paintballem, to bardziej przyjazna forma tradycyjnego paintballa, w której nie musimy się obawiać siniaków. Każdy gracz zostaje wyposażony w elektroniczną kamizelkę, by na czas gry przenieść się do wirtualnego świata znanego dotychczas wyłącznie z gier komputerowych.                  W Laserhouse skorzystaliśmy również z Laser Maze, czyli Laserowego Labiryntu! Gra imituje znane z filmów akcji systemy zabezpieczeń w bankach czy muzeach. Zadaniem gracza jest pokonanie przeszkód w postaci wiązek lasera i dotarcie na przeciwległy koniec pomieszczenia oraz powrót. Każde naruszenie wiązki lasera jest odpowiednio sygnalizowane i wpływa ujemnie na punktację.                         Wyjazd był bardzo udany, pełen wrażeń i pozytywnych emocji. W kopalni poszerzyliśmy znacznie swoją wiedzę nie tylko w kontekście kopalnictwa ale także szeroko rozumianej historii Śląska. Natomiast wyjście do Laserhouse okazało się nie tylko świetną zabawą, ale również  nauką zasad fairplay, zdrowej rywalizacji oraz działania w grupie!