Wendelinaria 2021 i spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Sławekiem

W piątek, 26 listopada, odbyły się w Rudzicy „Wendelinaria”. To już szósta edycja tego naukowego seminarium, którego tegorocznym hasło  to: „Człowiek w ruchu. Migracje, rewizje i zmiany”. Nie było przypadku w doborze tegorocznej problematyki bowiem dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni, problemy migracyjne ich społeczne echa a to wszystko osadzone podczas trudów pandemii i związanych z nią obostrzeń, wydają się sprawami pierwszorzędnej wagi.

Gościem Specjalnym „Wendelinarii 2021” był prof. dr hab. Tadeusz Sławek – wybitny uczony, poeta, tłumacz, eseista, człowiek wielu pasji i zainteresowań, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002. Uczniowie klas ósmych (8c i 8d) mieli wielką przyjemność wziąć udział w wykładzie Profesora, który postawił przed nimi, jak i innymi słuchaczami, nielada wyzwanie intelektualne. Uczony w błyskotliwy i metaforyczny sposób zestawił ze sobą wielowymiarowość lasu oraz problem ludzkiej ruchliwości, udowadniając, że człowiek jest istotą w ruchu także wówczas, kiedy mierzy się z nowymi wyzwaniami- także w wymiarze moralnym.

Profesor był pod dużym wrażeniem zasłuchania naszych uczniów w jego słowa, po wykładzie rozmawiał z młodzieżą a także zaproponował wspólne zdjęcie, które stało się wspaniała pamiątką po tej „intelektualnej uczcie”.

Warto także wspomnieć, że w ramach Wendelinariów odbył się także konkurs plastyczny i fotograficzny, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W pierwszym z nich pt. „Kult św. Wendelina” III miejsce zajął Kacper Szczypka, natomiast w konkursie fotograficznym dla klas 7 i 8 I miejsce zajęła Natalia Jędrysik, natomiast na III miejscu uplasowała się Oliwia Zienkiewicz. Serdecznie gratulujemy!